Wiesław Gawłowski patronem Turniejów Talentów SOS
14 listopada mija trzynaście lat od tragicznej śmierci mistrza świata z Meksyku i mistrza olimpijskiego z Montrealu – Wiesława Gawłowskiego.
Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej na wniosek Waldemara Wspaniałego, szefa Siatkarskich Ośrodków Szkolnych jednogłośnie przyjęło uchwalę o nadaniu corocznym Turniejom Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych imienia Wiesława Gawłowskiego.
Turnieje Talentów są cyklem rozgrywek uczennic i uczniów ze szkół SOS. prowadzonych dla wszystkich poziomów nauczania w szkołach gimnazjalnych i licealnych. W turniejach wojewódzkich wyłaniana jest kadra na turnieje regionalne a ukoronowaniem tych rozgrywek jest finałowy Turniej Talentów, w którym uczestniczą reprezentacje 4 regionów. Tegoroczny turniej finałowy rozegrano w nowoczesnej hali w Częstochowie. Do organizacji finałowych rozgrywek w przyszłym roku aspiruje Wałbrzych z nowym kompleksem sportowo-rekreacyjnym.
Wcześniej, 23 i 24 listopada 2013 na terenie piaseczyńskiego Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się XI edycja Memoriału Wiesława Gawłowskiego w piłce siatkowej amatorów. Jest to cykliczna impreza, która skupia zespoły siatkarskie głównie z południowych rejonów Warszawy i podwarszawskich miejscowości, a ostatnio coraz częściej także z innych dzielnic i miast. Celem imprezy jest przede wszystkim uczczenie pamięci Wiesława Gawłowskiego, wielkiego sportowca i olimpijczyka, popularyzacja siatkówki, a także integracja środowiska lokalnego. To właśnie założona przez Patrona amatorska sekcja siatkówki Bobry Piaseczno jest organizatorem imprezy. W turnieju tradycyjnie bierze udział szesnaście drużyn podzielonych na cztery czterozespołowe grupy. Pierwszego dnia grupy walczą systemem każdy z każdym. Zwycięzcy i ekipy z drugich miejsc przechodzą dalej tworząc ponownie dwie czterozespołowe grupy. I ponownie – w niedzielę – mecze rozgrywane są każdy z każdym. Następnie ekipy z drugich miejsc walczą w finale B o trzecie miejsce, a zwycięzcy – w finale A o pierwsze. Uroczyste otwarcie imprezy przewidziane jest na sobotę, 23 listopada o 14.00.
Wiesław Gawłowski urodził się 19 maja 1950 roku w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie rozpoczął karierę w miejscowej Lechii. Potem występował w stołecznym AZS AWF, Płomieniu Milowice oraz włoskich Vianello Pescara oraz Pallavolo Pinetese. W tym ostatnim klubie rozpoczął także pracę trenerską. Trzykrotnie występował w turniejach olimpijskich (Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980).
Wiesław Gawłowski w biało-czerwonych barwach zdobył mistrzostwa świata i olimpijskie, trzy wicemistrzostwa Europy. Z Płomieniem Milowice wywalczył Puchar Europy i dwa mistrzostwa kraju. Trzykrotnie był wicemistrzem Polski i tyleż razy brązowym medalistą.
W roku 1979 uznany został przez Przegląd Sportowy najlepszym siatkarzem Polski.
Źródło: PZPS