Kursokonferencja w Spale

W dniach 5-6 października w COS Spała odbyła się kursokonferencja dla nauczycieli i koordynatorów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Udział w szkoleniu wzięło ponad 400 uczestników.

- Miło patrzeć na taką frekwencję. Zaczęliśmy czwarty rok naszej działalności. Cieszę się, że wśród nas są nowi ludzie, którzy dopiero zaczynają pracę z nami.  To około 40 osób. Te trzy lata projektu minęły bardzo szybko. Przez ten czas powiększyła się liczba dzieci oraz nauczycieli. Serce się raduje z tego powodu. Naszym śladem ruszyła już piłka ręczna oraz koszykówka. My oczywiście nie zamykamy się z tym programem i chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem z innymi dyscyplinami, bo zależy nam na rozwoju całego polskiego sportu – rozpoczął kursokonferencję Szef Projektu SOS. Waldemar Wspaniały.


Następnie Grzegorz Wagner, Dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku zapoznał uczestników szkolenia z warunkami panującymi w szczyrskim SMS. Opowiedział o systemie szkolenia, o rozkładzie dnia, mówił o nauczycielach, współpracownikach i uczennicach. – Warunki do treningu, które panowały w Sosnowcu nie odpowiadały już standardom nowoczesnej siatkówki. Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść szkołę do Szczyrku. W tej chwili nic nam nie brakuje. Halę mamy na wyłączność, chyba że przyjeżdża reprezentacja Polski kobiet. Jestem przekonany, że idziemy w dobrym kierunku a nasza praca za kilka lat zaowocuje sukcesami. Bardzo was proszę o współpracę, bo wszyscy pracujemy na dobro polskiej siatkówki, a jestem pewny, że nigdzie dziewczyny nie będą mieć większych szans na rozwój niż właśnie w SMS w Szczyrku.

Później zaczęły się wykłady. Najpierw Leszek Walczak, trener kadry narodowej w rzucie oszczepem opowiadał o kształtowaniu siły dynamicznej kończyn górnych. Wiele ćwiczeń rzutowych, które trener stosuje swoim zawodnikom można zdecydowanie przenieść do siatkówki. Następnie Ryszard Biernat poruszył zagadnienia dotyczące urazów barku. Zaznaczył na co trenerzy muszą zwracać uwagę oraz czego należy oczekiwać i wymagać od lekarzy i fizjoterapeutów. Nad zagadnieniem pracy w zespole i budowanie dobrej atmosfery w drużynie skupiła się Katarzyna Rutkowska, psycholog sportowy. 

Ostatnie zagadnienia pierwszego dnia szkolenia dotyczyły treningu indywidualnego. Trenerom została zwrócona uwaga jak ważne są do zajęcia dla rozwoju młodych siatkarek i siatkarzy. A później uczestnicy mieli, krótki kurs z platformy internetowej, na której muszą raportować swoją działalność w szkole.

Drugi dzień rozpoczął się blokiem informacyjnym. Zbigniew Krzyżanowski opowiadał o dużej piramidzie, Szkołach Patronackich i Volleymanii. Marek Kwieciński zwrócił uwagę na to, jak należy wykonywać testy i jakie najczęściej błędy popełniają nauczyciele.

Blok szkoleniowy rozpoczęli trenerzy V LO SOS. Rzeszów: Artur Łoza, Grzegorz Wisz, Jacek Podpora, Jerzy Wietecha, którzy podeszli do tematu zagrywka-przyjęcie. O wystawie i ataku opowiadał Marek Kotulski, koordynator z województwa Warmińsko-Mazurskiego, natomiast o systemie blok-obrona mówił Edward Pawlun, nauczyciel z Gdańska wraz ze swoimi kolegami z Lotosu Trefl Gdańsk: Mariusz Łobacz, Ariel Fijoł, Adam Miotk.


Szkolenie zakończył Waldemar Wspaniały, który był bardzo zadowolony z prezentacji trenerów SOS. – Trenerzy mnie nie zawiedli. Przygotowali prezentację w bardzo profesjonalny sposób. W Polsce mamy świetnych trenerów, którzy z ogromnym zaangażowaniem podchodzą do swojej pracy. Myślę, że takich szkoleniowców nie powstydziłyby się najlepszy kluby w Polsce, a wierzę, że dzięki SOS. będziemy mieć coraz więcej tak zdolnych trenerów. Ośrodki szkoleniowe zarówno w Gdańsku, jak i Rzeszowie stoją na bardzo wysokim poziomie. Są wzorem dla innych szkół i mam nadzieję, że pozostałe ośrodki pójdą ich w ślady. 

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice