IV KONGRES MŁODZIEŻOWEJ SIATKÓWKI


Za nami rozpoczęcie IV Kongresu Siatkówki Młodzieżowej , który między 20 a 22 września odbywa się w COS OPO w Spale. Wśród zaproszonych przez Polski Związek Piłki Siatkowej gości znajduje się blisko stu przedstawicieli Wojewódzkich Związków Piłki Siatkowej, którzy w swoich regionach dbają na co dzień o siatkarski rozwój dzieci i młodzieży. Uczestników przywitał Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Tomasz Paluch, członek Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Cieszę się, że jesteśmy w Spale w tak licznym gronie, ponieważ to pokazuje, że wszystkim nam zależy aby nasza dyscyplina stale się rozwijała. Rozmawiajmy, rozmawiajmy, jeszcze raz rozmawiajmy, mimo trudnych tematów. Dzisiejszym problemem nie tylko naszej dyscypliny, ale ogólnie całego świata sportu jest brak dobrej komunikacji. Wydaje mi się, że podczas naszych spotkań powinniśmy na tyle mądrze się komunikować, żeby tę mądrość móc później przekuć w dalszy rozwój siatkówki i utrzymanie według mnie najwyższego miejsca wśród wszystkich dyscyplin w naszym kraju. Serdecznie dziękuję państwu za przybycie i życzę owocnych obrad, także nad tymi trudnymi tematami. Postaramy się, żeby wasze uwagi i pomysły były realizowane, bo tak naprawdę to wy budujecie od podstaw całą siatkarską piramidę, która pozwala później naszym reprezentacjom nie tylko młodzieżowym zdobywać medale na mistrzostwach Europy, świata, czy też igrzyskach – tymi słowami otworzył IV Kongres Siatkówki Młodzieżowej prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej PZPS, Sebastian Świderski.

Pierwszym prelegentem piątkowego popołudnia był trener Waldemar Wspaniały - szef Siatkarskich Ośrodków Szkolnych – który przybyłym przedstawicielom wojewódzkich związków przedstawił bieżącą sytuację siatkarskiego projektu i cele stawiane w nowym roku szkolnym. 

Kolejne wystąpienie należało pierwszego dnia do Krzysztofa Felczaka, dyrektora Pionu Szkolenia PZPS – poświęcone zostało szeroko pojętym działaniom szkoleniowym Polskiego Związku Piłki Siatkowej, które obejmują zarówno Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale, jak i w Szczyrku, szkolenie trenerów przy współpracy z Akademią Polskiej Siatkówki PZPS i wszystkie podlegające pionowi  reprezentacje młodzieżowe w piłce siatkowej halowej i plażowej, w tym reprezentacje seniorskie w siatkówce plażowej. Pion Szkolenia PZPS zaprezentował między innymi stworzony program  monitorowania rozwoju młodych zawodniczek i zawodników od momentu objęcia ich szkoleniem centralnym w drodze do ich mistrzowskiego poziomu i reprezentacji seniorskich. 
 

W uzupełnieniu do spotkania z dyrekcją Pionu Szkolenia organizatorzy przewidzieli także czas dla trenerów głównych Szkół Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku (dziewczęta): trenera Andrzeja Pecia i w Spale (chłopcy): trenera Sebastiana Pawlika i trenera Mariusza Prudla (siatkówka plażowa). 
Na zakończenie dnia zaproszeni goście wezmą udział w debacie, podczas której zostaną poruszone problemy nurtujące środowisko siatkówki młodzieżowej. 

Raz na kadencję prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej organizujemy Kongres Siatkówki Młodzieżowej. W tym roku jest to już czwarta edycja tego wydarzenia, poprzednie trzy odbyły się w Spale (2009), w Falentach (2015) i Cetniewie (2018). Zawsze staramy się, aby kongres dawał możliwość wypowiedzenia się w szerszym gronie wojewódzkim związkom – zaprosiliśmy do Spały po czterech przedstawicieli z każdego województwa, w tym nie tylko samych prezesów ale i m.in. szefów wyszkolenia czy przewodniczących rady trenerów. Cieszymy się, że na bieżąco zaproszeni goście mogą zgłaszać swoje pomysły i uwagi, a my jako Polski Związek Piłki Siatkowej mamy szansę reagować na problemy i potrzeby środowiska – powiedział Tomasz Paluch, członek Prezydium Zarządu PZPS. Chcemy aby te spotkania służyły integracji i rozwojowi środowiska, które tworzy podwaliny i daje zalążek pod przyszłe reprezentacje Polski, w tym seniorskie. PZPS musi wprowadzać nowe regulacje, ale bez wsłuchania się w potrzeby trenerów pracujących na dole wspomnianej wcześniej piramidy byłyby one bezużyteczne. Siatkówka ewoluuje i musimy wspólnie za tymi zmianami i nowymi wyzwaniami nadążać. Przy okazji IV Kongresu Siatkówki Młodzieżowej chciałbym w imieniu Polskiego Związku Piłki Siatkowej i własnym serdecznie podziękować całemu środowisku trenerskiemu za ich pracę z najmłodszymi dziećmi i młodzieżą, za ich wytrwałość, cenne spostrzeżenia i dialog, który niezmiennie trwa od lat – bez nich nie byłoby ani sukcesów w reprezentacjach młodzieżowych, ani w seniorskich – ich praca u podstaw jest bezcenna dla siatkówki - dodał Tomasz Paluch.

Sobota zapowiada się równie intensywna podczas IV Kongresu Młodzieżowej Siatkówki. W programie przewidziane jest omówienie przez Dariusza Pomykalskiego, przewodniczącego Wydziału ds. Młodzieży PZPS Systemu rozgrywek młodzieżowych oraz Regulaminu rozgrywek młodzieżowych i Regulaminu rozgrywek Kinder Joy of Moving. 

W sesji popołudniowej Tomasz Paluch poruszy temat: Regulamin ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika - wnioski, uwagi, ewaluacja.

Sesja poobiednia związana będzie ściśle z Plażowymi rozgrywkami młodzieżowymi - ostatni blok wystąpień poprowadzi Marek Mierzwiński, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej i członek Wydziału Siatkówki Plażowej PZPS.

Źródło: pzps.pl/ Mariusz Szyszko, Marta Wójcik, fot. PZPS.pl

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice