ME JUNIORÓW: POLSKA - FRANCJA 0:3

W czwartek 1 października o w czeskim Kurimiu reprezentacja Polski juniorów rozegrała ostatni mecz fazy grupowej mistrzostw Europy mężczyzn do lat 20.

Po wygranej z gospodarzami turnieju Biało-Czerwoni w klasyfikacji swojej grupy zajmowali trzecie miejsce, dające awans jedynie do półfinału o mecze klasyfikacyjne 5-8. Podopieczni Sebastiana Pawlika mieli matematyczne szanse na drugie miejsce i półfinał 1-4, ale by tak się stało musieli nie tylko pokonać Francuzów – ale liczyć też na mało prawdopodobną wygraną Czechów z reprezentacją Belgii, która byłaby pierwszym i jedynym zwycięstwem tegorocznych gospodarzy #EuroVolleyU20M.

Mecz rozpoczął się obiecująco dla podopiecznych Sebastiana Pawlika, którzy dobrze radzili sobie w ataku i bloku, wychodząc na mocne prowadzenie 16:11. Gra zdawała się być pod kontrolą, ale przy stanie 21:16 dla Polski Francuzi odrobili cztery punkty z rzędu, m.in. obijając polski blok i samemu wygrywając w tym właśnie elemencie. Do wyrównania doszło przy 22. punkcie, a błędy po naszej stronie zostały skrzętnie wykorzystane przez rywali, którzy wygrali pierwszą partię 25:23.

Rozochoceni zwycięstwem Francuzi kontynuowali dobrą grę od początku seta nr 2. Polacy walczyli punkt za punkt, pozostając jednak cały czas o pół kroku za rywalami – na prowadzeniu znaleźli się tylko na moment (8:7). Przewaga Francji zaczynała stopniowo rosnąć. Przy stanie 14:11 trener Pawlik poprosił o czas, jednak nie popsuło to zbytnio szyków skoncentrowanym Francuzom. Z Tomem Lavigne na zagrywce zdobyli całą serię punktów, aż do powtórnej przerwy na życzenie polskiego sztabu (19:12). Mimo dużej przewagi rywale nie tracili rozwagi, walczyli o piłki i nie dawali się dogonić. Końcówka była nerwowa (żółta kartka dla trenera Pawlika), ale niestety skazana na niepowodzenie.

Kilkuminutowa przerwa nie zmieniła obrazu gry. Francuzi szybko wypracowali sporą przewagę (8:3), a Biało-Czerwoni nie mogli odnaleźć dobrej dyspozycji potrzebnej do dogonienia rywali.

Francja - Polska 3:0 (25:23, 25:19, 25:19)

Francja: Kellian Motta Paes, Tom Lavigne, Antoine Pothron, Abdel-Aziz Doumbia, Simon Magnin, William Jeffrey Nack Minyem, Thibault Loubeyre (libero) oraz Gregory Gempin
Trener: Marc Francastel

Polska: Jakub Czyżkowski, Jakub Durski, Bartosz Gomułka, Karol Urbanowicz, Adrian Markiewicz, Michał Gierżot, Jakub Dereń (libero) oraz Jakub Czerwiński, Dawid Pawlun, Jakub Strulak i Mateusz Borkowski
Trener: Sebastian Pawlik