Jak powstała Rybnicka Akademia Siatkówki Młodzieżowej
PZPS realizuje program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w piłce siatkowej nie tylko poprzez prowadzenie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych czy poprzez powoływanie Akademii SOS. przez szkoły uczestniczące w programie z udziałem szkół podstawowych ale również poprzez promowanie powoływania Akademii Minisiatkówki prowadzonych przez kluby i inne podmioty pozaszkolne.
Dla ułatwienia zainteresowanym klubom młodzieżowym i innym podmiotom podjęcia starań o powołanie Akademii Minisiatkówki w swoim mieście czy regionie przedstawiamy w załącznikach opis historii powołania Akademii w Rybniku wraz z wzorami dokumentów, jakie były przygotowane przez klub TS Volley Rybnik.
Jak zorganizowaliśmy Rybnicką Akademię Siatkówki Młodzieżowej?
Inicjatorem powstania Rybnickiej Młodzieżowej Akademii Siatkówki było Towarzystwo Sportowe „Volley” Rybnik i działało w ścisłej współpracy z Gimnazjum Sportowym nr 2 w Rybniku, który jest Siatkarskim Ośrodkiem Szkolnym. Akademia rozpoczęła swoją działalność 28 listopada 2013 roku.
Po co zorganizowaliśmy Akademię?
Wszyscy wiemy, że najważniejszym i najtrudniejszym elementem działania klas sportowych jest dobry nabór. Przy kiepskim naborze sami skazujemy się od razu na porażkę. Każde gimnazjum chcąc zrobić dobry nabór musi współpracować ze szkołami podstawowymi, najczęściej są to kontakty z nauczycielami, obserwować zawody szkół podstawowych czy ogłoszenia w lokalnych mediach. Takie podejście nas nie zadowalało. Coroczne szukanie kandydatów do klasy sportowej i uzupełnianie jej do wymaganego stanu wszystkimi chętnymi było irytujące i zniechęcające. Postanowiliśmy stworzyć system współpracy ze szkołami podstawowymi oparty na świadomym uczestnictwie szkół i nauczycieli w działaniach Akademii. Akademia ma być ciałem koordynującym rozwój minisiatkówki w Rybniku i okolicznych gminach.
Cele Akademii
Głównym celem Akademii z naszego punktu widzenia jest stworzenie systemu optymalnego naboru do klas sportowych z jak największej grupy uczniów szkół podstawowych. Akademia realizuje jednak także inne cele, atrakcyjne z punktu widzenia dyrektorów i nauczycieli. Przede wszystkim wzbogaca „ofertę edukacyjną szkoły”, stwarza im możliwość rywalizacji z innymi szkołami, pozwala dokształcać się nauczycielom i realizować nowoczesny program szkoleniowy oferowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej czyli Siatkarskie Ośrodki Szkolne i platformę internetową mlodziezowasiatkowka.pl.
Natomiast patrząc na dzieci podnosi ich sprawność fizyczną, pozwala uczestniczyć w atrakcyjnych wydarzeniach, rozwija je pod względem psychicznym i społecznym.
Etapy powstania Akademii
1. Opracowanie materiałów informacyjnych
Aby zachęcić szkoły podstawowe do udziału w Akademii postanowiliśmy osobiście odwiedzić wytypowane szkoły, o których wiedzieliśmy, że na zajęciach pozalekcyjnych uprawiana jest siatkówka i porozmawiać z dyrektorami.
Opracowaliśmy obszerny biuletyn informacyjny o celach i zasadach funkcjonowania Akademii. Dodatkowo stworzyliśmy fajne logo Akademii nawiązujące do herbu Rybnika i zaprosiliśmy do współpracy wybitnych naszych wychowanków jako Ambasadorów Akademii. Są to Arkadiusz Terlecki, Mariusz Prudel, Paweł Rusek i Rafał Szymura.
Biuletyn zawierał także informacje o proponowanym programie szkoleniowym, schemacie organizacji szkolenia, zobowiązaniach TS Volley Rybnik wobec szkół i zobowiązaniach jakie szkoła przyjmuje przystępując do Akademii.
Do biuletynu dołączyliśmy „deklarację przystąpienia szkoły do programu Rybnicka Akademia Siatkówki Młodzieżowej” i oczywiście pismo zapraszające do Akademii.
Z formalnego punktu widzenia taka deklaracja jest bardzo ważna, ponieważ dyrektor potwierdza podpisem, że chce realizować cele Akademii i będzie w tej kwestii wspierał swoich nauczycieli.
W załączeniu pliki:
2. Wizyty w szkołach podstawowych
Nawiązaliśmy kontakt z około 20 szkołami podstawowymi. Przede wszystkim najpierw kontaktowaliśmy się z nauczycielami prowadzącymi pozalekcyjne zajęcia sportowe. Uznaliśmy, że jest to najważniejsza grupa osób, od których zależy sukces Akademii. Po uzyskaniu zgody nauczycieli spotkaliśmy się z ich dyrektorami i przedstawiliśmy im swoją ofertę. W niektórych przypadkach sami nauczyciele przedstawili Akademię swoim dyrektorom i uzyskali zgodę na przystąpienie szkoły do Akademii.
W efekcie tych działań deklarację przystąpienia do Akademii złożyło Gimnazjum Sportowe nr 2 w Rybniku (Siatkarski Ośrodek Szkolny) jako szkoła wiodąca i 15 szkół podstawowych z Rybnika i powiatu rybnickiego. W bieżącym roku szkolnym do Akademii dołączyła Szkoła Podstawowa nr 3 w Żorach.
3. Oficjalne patronaty
Żeby podnieść rangę Akademii postanowiliśmy uzyskać patronaty kluczowych instytucji.
Zwróciliśmy się do Prezydenta Rybnika o objęcie patronatem działalności Akademii. Prezydent poparł projekt i objął patronat.
Drugą instytucją, do której zwróciliśmy się było kierownictwo Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Tutaj spotkaliśmy się z wielkim poparciem i oczywiście w imieniu Polskiego Związku Piłki Siatkowej Siatkarskie Ośrodki Szkolne objęły patronat nad rybnicką Akademią.
4. Uroczysta inauguracja działalności Akademii
Aby od początku działalności dobrze wypromować Akademię w mediach postanowiliśmy, że inauguracja działalności Akademii musi mieć bardzo uroczysty charakter i musi stać się lokalnym wydarzeniem.
Prezydent Rybnika zgodził się aby inauguracja miała miejsce w Rybnickim magistracie.
Na spotkanie zaprosiliśmy wszystkich dyrektorów szkół podstawowych, którzy zadeklarowali udział w działaniach Akademii i dyrektora Gimnazjum Sportowego nr 2 czyli Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego. Zaprosiliśmy także przedstawicieli PZPS w osobach szefostwa SOS. Zbigniewa Krzyżanowskiego i Marka Bykowskiego. Obecni byli także ambasadorowie Akademii Arkadiusz Terlecki i Mariusz Prudel.
Gospodarzem spotkania był pan prezydent Rybnika Adam Fudali i pani wiceprezydent Joanna Kryszczyszyn.
Przygotowaliśmy uroczysty Akt Inauguracyjny, który wszyscy dyrektorzy i patroni w świetle fleszy mieli podpisać.
Inauguracja udała się wspaniale, informacje o Rybnickiej Akademii Siatkówki Młodzieżowej znalazły się na wielu portalach internetowych, w lokalnej telewizji, radiu i prasie.
Inauguracja stała się także okazją do ogłoszenia decyzji, na którą czekaliśmy od lat, prezydent Rybnika ogłosił, że właśnie podpisał decyzję o budowie hali sportowej przy Gimnazjum Sportowym nr 2, Siatkarskich Ośrodku Szkolnym. Hala ta już powstała i niedawno była areną Finału Makroregionalnego SOS.
Załączniki:
Fotogaleria z inauguracji: www.rybnik.com.pl
Działalność Akademii w roku szkolnym 2013/2014
W ramach działalności Akademii zostały przeprowadzone dwa szkolenia dla nauczycieli prowadzone przez nauczycieli Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego i nauczycieli prowadzących klasy sportowe w szkołach podstawowych.
Wprowadzono system wypożyczania sprzętu będącego w dyspozycji Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego (paletki, drabinki koordynacyjne, atrapy itp.).
Nauczyciele zostali wyposażeni w literaturę fachową wydaną przez PZPS.
Wprowadzono karty rozwoju somatycznego i sprawdzianów motorycznych.
Zostały zorganizowane turnieje minisiatkówki, dwa dla klas VI i po jednym dla klas V i IV (we wszystkich kategoriach grano dwójkami).
Poniższa tabela ukazuje najważniejsze dane o turniejach.
W czerwcu na podsumowaniu działalności Akademii w roku szkolnym 2013/2014 z udziałem niemal wszystkich nauczycieli. Omówiono wydarzenia minionego roku i przyjęto wytyczne na nowy rok szkolny.
Uwagi końcowe
Procedura powołania do życia Rybnickiej Akademii Siatkówki Młodzieżowej okazała się, zdaniem nauczycieli, bardzo trafna. Dyrektorzy interesowali się występami minisiatkarzy i nie robili żadnych trudności w zakresie delegowania nauczycieli na zawody.
Z punktu widzenia Gimnazjum nabór do klasy sportowej był o wiele łatwiejszy niż w latach ubiegłych. Wyselekcjonowani uczniowie znali już podstawy gry, byli oswojeni z atmosferą zawodów i stali się świadomymi uczniami klasy sportowej.
Duże znaczenie miały turnieje dla klas IV i V, gdyż przygotowywały już mentalnie młodych siatkarzy do uczestnictwa w zawodach i do możliwości zakwalifikowania się do klasy sportowej w gimnazjum.
Lech Kowalski