ZDROWY STYL ŻYCIA. KLUCZ DO SZCZĘŚCIA
Co zrobić by nie chorować i być zawsze zdrowym–to jedno z najważniejszych pytań, które jeszcze nie doczekało się pełnej odpowiedzi. Współczesna nauka potrafi jednak wskazać te czynniki, które decydują o zdrowiu człowieka. Zdrowy styl życia ma decydujący wpływ (ponad 50%) na ochronę zdrowia człowieka, co oznacza, że w największym stopniu o naszym zdrowiu decydujemy sami. Najlepiej zorganizowana opieka medyczna, dostęp do najnowocześniejszych usług medycznych i wybitnych specjalistów wpływa na utrzymanie zdrowia tylko w 10%. Nie na wszystko w życiu mamy bezpośredni wpływ, pewnych okoliczności nie możemy uniknąć, a pewnych czynników (jak choćby uwarunkowania genetyczne) nie możemy zmienić. Niewątpliwie jednak mamy wiele możliwości, by oddziaływać na stan naszego zdrowia, a jako rodzice na stan zdrowia naszych dzieci czy jako trenerzy na naszych zawodników. Na zdrowy styl życia składa się wiele zachowań, nawyków i postaw służących ochronie lub poprawie stanu zdrowia. Styl życia jaki prowadzimy w młodości jest zwykle kontynuowany w wieku późniejszym. Dzieci nie podejmują działań w pełni świadomie, dlatego mówiąc o zachowaniach zdrowotnych, musimy pamiętać, że to od nas, dorosłych, zależy, jakie doświadczenia i wzorce dzieci wynoszą z domu i jakie ich szanse na zdrowe życie w przyszłości.
Zdrowie należy do tych wartości, które w sposób szczególny wpływają na jakość życia człowieka. Utrzymanie zdrowia i pomnażanie potencjału zdrowotnego stanowią jedno z najważniejszych zadań, przed którym stoi każdy z nas. Naukowcy są zgodni, że to codzienne wybory, zachowania i nawyki składające się na styl życia człowieka najsilniej wpływają na stan zdrowia. Znane wszystkim powiedzenie „twoje zdrowie w twoich rękach” ma dzisiaj niepodważalne naukowe uzasadnienie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie nie tylko jako brak choroby, czy niepełnosprawności, ale jako dobrostan psychofizyczny i społeczny. Takie holistyczne (całościowe) ujęcie człowieka stawia zdrowie na płaszczyźnie wartości, którą kształtuje się w wielu obszarach życia człowieka (fizycznym, psychicznym, emocjonalnym, społecznym i duchowym). Promocja zdrowego stylu życia i profilaktyka chorób to obszary działań, w których upatruje się największe rezerwy służące utrzymywaniu i pomnażaniu zdrowia. Szczególnie potrzebne jest prowadzenie tych działań wobec dzieci. Zdrowy styl życia prowadzony od najmłodszych lat jest warunkiem prawidłowego rozwoju psychofizycznego i zdrowotnego, a działania, wybory i wypracowane nawyki w młodym wieku najczęściej determinują zachowania. podejmowane przez całe życie. Dlatego naszym zadaniem jest przygotowanie indywidualnego, odpowiednio dobranego do zdiagnozowanych potrzeb dziecka, Planu Postępowania Prozdrowotnego, który obejmuje kształtowanie zachowań zdrowego stylu życia, redukcję czynników ryzyka chorób, a w razie konieczności zlecenie dodatkowych badań specjalistycznych i podjęcie właściwego leczenia.
Można także łatwo spostrzec, że często zdrowy tryb życia przeradza się w obsesję. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, że popadanie w skrajności nigdy nikogo do szczęścia nie doprowadziło, a wręcz przeciwnie. Obsesja na punkcie swojego ciała i tego jak postrzegają nas inni może prowadzić do wielu groźnych chorób, jak przykładowo bulimia, anoreksja czy nerwica. Wszystkie z nich wymagają odpowiedniego leczenia i przede wszystkim zmiany dotychczasowych nawyków, inaczej mogą doprowadzić nawet do śmierci. Żadnego z nich się nie zapomina, pozostają one w psychice człowieka do końca życia, co bardzo często uniemożliwia im normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi. Wiadomo jednak, że ówczesny świat zwraca wielką uwagę na wygląd zewnętrzny, nie można jednak z niczym przesadzać, w końcu to my powinniśmy czuć się dobrze sami ze sobą.
Jednym z ważniejszych argumentów zwolenników zdrowego stylu życia jest znaczna poprawa stanu zdrowia, naszej wytrzymałości oraz zwiększenie kondycji. Osoby odżywiające się zdrowo i uprawiające jakiś sport znacznie rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, dzięki ćwiczeniom mają większą odporność na wirusy i wszelkiego rodzaju bakterie. Odpowiednie odżywianie wzmacnia organizm i spełnia jego zapotrzebowanie na mikroelementy i makroelementy, a jak wiadomo w dzisiejszych czasach zdrowie jest najważniejsze. Kontrargumentem, przez który zdecydowana większość ludzi nie decyduje się na prowadzenie takiego stylu życia to niemożliwość jedzenia tego co się lubi, a więc pewien dyskomfort psychiczny. Co za tym idzie wszyscy, którzy tak sądzą, nie mają zamiaru nie korzystać z życia i jego przyjemności, a więc także z dobrego, choć nie zawsze zdrowego jedzenia. Wielu tłumaczy się również tym, iż mimo dalece innego stylu życia ma dobre wyniki badań oraz nie narzeka na zły stan zdrowia. Oczywiście jedzenie tego co się lubi w umiarkowanych ilościach nie jest złe, musimy jednak pamiętać aby z niczym nie przesadzić, wtedy nasz stan zdrowia na pewno ulegnie zdecydowanemu pogorszeniu.
Trzeba także zauważyć, iż ludzie odżywiający się w zgodzie ze swoim organizmem znacznie częściej mają dobre samopoczucie i rzadziej popadają w depresje i melancholię. Są lepiej nastawieni do otaczającego ich świata i mają wielką chęć do życia, wiedzą czego od życia chcą i biorą to pełnymi garściami. Oczywiście nie można sugerować, że wszyscy ci którzy odżywiają się inaczej nie mają werwy do życia ani celów i pragnień, jednak znacznie częściej to ci lepiej się odżywiający do owych celów dochodzą.
10 zasad zdrowego stylu życia
1. Nie pal
Styl życia: dieta, ruch, sposoby radzenia sobie ze stresem, środowisko i jakość relacji, jakie nawiązujemy z innymi, w ponad 50 proc. odpowiada za stan naszego organizmu. Nie na wszystko mamy wpływ: nie zmienimy na przykład genów, które w 20 proc. wpływają na zdrowie. Zmiana nawyków jest jednak w zasięgu ręki. Dzięki temu zyskasz wyższą jakość życia w każdym jego aspekcie. Z każdym wypalonym papierosem, wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz cztery tysiące substancji szkodliwych, z których ponad 40 to substancje rakotwórcze, m.in.: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan!
Już po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa puls i ciśnienie krwi wraca do normy!
A to tylko początek przemiany. Po 25 godzinach abstynencji płuca zaczynają się oczyszczać. Po trzech dniach nikotyna zostaje usunięta z organizmu, intensywniej zaczniesz czuć smaki i zapachy. Po pięciu latach bez papierosa ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani czy przełyku zmniejsza się o połowę, obniża się także ryzyko uzależnienia.
Jeśli palisz papierosy elektroniczne, nie traktuj ich jako bezpiecznej alternatywy papierosów tradycyjnych. Teza, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż tradycyjne nie została udowodniona naukowo. Według wyników badania opublikowanego w European Heart Journal palenie papierosów elektronicznych zwiększa sztywność aorty, podobnie jak dzieje się to w przypadku palenia papierosów tradycyjnych. Proces ten nie jest tak szybki jak w przypadku papierosów i jest nieco mniej intensywny, ale zachodzi. Sztywność aorty jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób serca i układu krwionośnego i umieralności ogółem. Dlaczego odstawienie palenia to wyzwanie? Nikotyna działa na ośrodek nagrody w mózgu. Warto zacząć nagradzać się w inny sposób. Palacz może z pomocą specjalisty wybrać najlepszą dla siebie metodę rzucania palenia. .
Chroń siebie i innych przed biernym paleniem
Tzw. strumień boczny dymu tytoniowego, czyli po prostu smużka snująca się z zapalonego papierosa, jest bardziej szkodliwy niż dym, którym zaciąga się palacz! Niższa temperatura spalania niż w czasie zaciągania się papierosem powoduje, że w bocznym strumieniu dymu tytoniowego jest 35 razy więcej dwutlenku węgla i cztery razy więcej nikotyny niż w dymie wdychanym przez osobę palącą. Bierne palenie niesie identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Jest wiele przypadków zapadania na choroby od tytoniowe wśród osób, które same nigdy nie paliły. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym unosi się dym tytoniowy, podnosi się ryzyko wystąpienia takich chorób jak udar, zawał czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Pomieszczenia, w których przebywamy my i nasi najbliżsi, mają być wolne od dymu tytoniowego.
2. Schudnij
Jak sprawdzić, czy masz nadwagę? Oblicz wskaźnik masy ciała BMI. Wagę (w kilogramach) podziel przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Każdy wynik powyżej 25 oznacza nadwagę, od 30 – to otyłość. Jeśli nie czujesz się na siłach konsekwentnie zmienić dietę w celu schudnięcia, skorzystaj z poradni chorób metabolicznych (działają w ramach NFZ), gdzie dietetyk pomoże ustalić jadłospis. Każdy z nas potrzebuje innej ilości kalorii dziennie. Można też skorzystać z aplikacji „Asystent Zdrowego Żywienia”, gdzie wskazówek udzielają eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej na stronie: https://ncez.pl/asystentzdrowegozywienia/
Pożegnaj zbędne kilogramy na zawsze
Udowodniono zależności między tkanką tłuszczową a podwyższonym ryzykiem raka. Im jej więcej, tym większe. Otyłość to także jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, a także nadciśnienia i cukrzycy, co zwiększa ryzyko zawału i udaru mózgu. BMI to nie wszystko! Sprawdź obwód talii! Niebezpieczna jest otyłość brzuszna, czyli tkanka tłuszczowa gromadząca się w pasie. U kobiet obwód pasa powyżej 80 cm wiąże się z wzrostem ryzyka powikłań otyłości, natomiast po przekroczeniu wartości 88 cm rozpoczynają się już poważne problemy zdrowotne. U mężczyzn wymiary te wynoszą: 94 i 102 cm.
3. Ruszaj się
Nie trzeba biegać maratonów czy spędzać na siłowni kilka godzin codziennie. Wystarczy umiarkowany ruch każdego dnia. To na przykład 30 minut szybkiego spaceru, jazda na rowerze lub pływanie. Nie rzadziej niż cztery razy w tygodniu. Dobry pomysł to wysiadanie o przystanek lub dwa wcześniej od celu i pokonanie pozostałej trasy piechotą.
Warto ograniczać czas spędzony na siedząco. Jeśli pracujemy w biurze, wstać co dwie godziny i pochodzić
21 udowodnionych korzyści z ruchu
Eksperci z London School of Economics and Political Sciences wyliczyli, że półgodzinny energiczny spacer codziennie, w czasie którego robimy ok. trzy tysiące kroków, w kwestii kontroli wagi jest narzędziem efektywniejszym niż bieganie, pływanie lub ćwiczenia na siłowni. Są i inne korzyści: codzienny spacer poprawia nasz nastrój, zmniejsza poziom stresu, przyśpiesza proces myślenia, a ponadto sprzyja kontroli poziomu cukru, redukuje poziom cholesterolu i rozszerza pojemność płuc. Prestiżowy periodyk „Lancet” opublikował raport, z którego wynika, że jeśli poza swoją zwykłą aktywnością, codziennie przejdziemy w umiarkowanym tempie 2 tys. kroków, czyli ok. 20 minut marszu, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału czy udaru o 8 proc. (chodzi o grupę najbardziej na nie podatną).
4. Jedz zdrowo
Co to znaczy zdrowo? Jest kilka prostych zasad. Nie można być głodnym - warto jeść regularnie, co trzy-cztery godziny, BEZ PODJADANIA w przerwach.
Unikaj produktów wysoko przetworzonych.
Dieta antycholesterolowa: od czego zacząć?
Najczęściej wybieraj mąki i pieczywo z mąki pełnoziarnistej. Zawierają dużo błonnika pokarmowego, a ten jest ważny, bo w jelitach opóźnia wchłanianie składników odżywczych, zwłaszcza cukrów. Dzięki błonnikowi więcej pożywienia zostaje dla mikroflory jelitowej, która produkuje dobroczynne dla nas substancje. Warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę tego, co jemy. Warto pamiętać o właściwych proporcjach. ¾ powinny stanowić warzywa, ¼ owoce. Ogranicz sól. Możesz w jej miejsce stosować zioła. Unikaj słodyczy i cukru. Zastępuj je owocami, orzechami. Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Wodę dostarczamy do organizmu nie tylko w postaci wypijania kolejnych szklanek tego napoju. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego itd.
Ogranicz spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego. Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC) jest agendą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), uznała, że czerwone mięso jest "prawdopodobnie rakotwórcze". Według IARC istnieją ograniczone dowody na to, że każde 100 g czerwonego mięsa spożywanego codziennie zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 17 proc. Rakotwórcze związki mają powstawać także podczas smażenia lub pieczenia na grillu.
Dieta DASH obniża ciśnienie krwi
Nie chodzi o to, by wieprzowinę, wołowinę czy cielęcinę wykreślić z jadłospisu, ale o to, by nie stanowiły większości spożywanych mięs. WHO podkreśla, że mięso jest ważnym źródłem żelaza, cynku czy witaminy B12 oraz niezastąpionym źródłem aminokwasów egzogennych (takich, których nie może wyprodukować nasz organizm). Dlatego lepiej z mięsa całkiem nie rezygnować, ale rzadziej po nie sięgać. Jedz ryby. Chude ryby tj. okoń, mintaj, dorsz, szczupak zawierają do 1 proc. tłuszczu; średnio tłuste np. płotka, karmazyn, karp, ostrobok do 5 proc., natomiast tłuste, czyli łosoś, makrela, sardynka, szprotki, śledź, węgorz - ponad 5 proc. Rekordzistą jest węgorz - jest w nim prawie 25 proc. tłuszczu! W rybach oprócz kwasów nasyconych znajdują się też (w znacznych ilościach) kwasy nienasycone, w tym kwasy omega-3. To właśnie one sprzyjają wzmocnieniu odporności i łagodzą procesy zapalne. W dłuższej perspektywie mogą zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych, czyli nadciśnienia, miażdżycy, chorób układu krążenia. Badania dowodzą, że jedzenie ryb może być dobrym sposobem profilaktyki antynowotworowej i antyzawałowej. Tłuste ryby są doskonałym źródłem witamin A i D, a także witaminy E, które wpływają na wygląd skóry, zapobiegają m.in. powstawaniu w nadmiarze, wolnych rodników tlenu, odpowiadających m.in. za obniżenie sprawności układu immunologicznego, uszkodzenie tkanek w tym tkanki nerwowej oraz procesy starzenia.
Trzeba także zauważyć, iż ludzie odżywiający się w zgodzie ze swoim organizmem znacznie częściej mają dobre samopoczucie i rzadziej popadają w depresje i melancholię. Są lepiej nastawieni do otaczającego ich świata i mają wielką chęć do życia, wiedzą czego od życia chcą i biorą to pełnymi garściami. Oczywiście nie można sugerować, że wszyscy ci którzy odżywiają się inaczej nie mają werwy to życia ani celów i pragnień, jednak znacznie częściej to ci lepiej się odżywiający do owych celów dochodzą.
5. Ogranicz alkohol
Pomimo kardioprotekcyjnego działania wina, które wynika z badań obserwacyjnych i eksperymentalnych, alkohol nie został uznany jako ,,środek`` profilaktyczny". Nie ma randamizowanych badań klinicznych, które by potwierdziły przewagę korzyści nad stratami picia alkoholu. Za to jest wiele dowodów na szkodliwość przewlekłego, bądź nadmiernego spożycia alkoholu. Taki sposób picia alkoholu może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, czego skutkiem mogą być nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu oraz krwotoczny udar mózgu.
Alkoholizm: jak zerwać z nałogiem
Badania wskazują, iż ryzyko wystąpienia nadciśnienia może wzrosnąć nawet o 30 proc. U osób nadmiernie pijących występować może także np.: migotanie przedsionków bądź częstoskurcze nadkomorowe. Przyczyną ich występowania mogą być zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (niedobór potasu i magnezu, odwodnienie), a także zmiany strukturalne w mięśniu sercowym i układzie przewodzącym.
Przewlekłe spożywanie alkoholu wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób wątroby (marskość, stłuszczenie) oraz raka piersi u kobiet (10 g etanolu dziennie zwiększa ryzyko o 9 proc.) i raka prostaty u mężczyzn (60 g etanolu dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka o 21 proc.), a także nowotworów jamy ustnej, krtani, przełyku i wątroby.
6. Chroń się przed słońcem i szerokim łukiem omijaj solaria
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, około 2500-3000 z nich to czerniaki. Ta liczba ta podwaja się co 10 lat.
Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego. Polacy z powodu jasnej karnacji są w dużym stopniu narażeni na czerniaka. Stały i znaczący wzrost (300 proc. w ciągu ostatnich 20 lat) liczby zachorowań potwierdza, iż nasz naród znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.
Naucz się rozpoznawać czerniaka
Czerniak wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.
Gdy zmiany wykryje się wcześnie i usunie się je zanim choroba będzie w zaawansowanym stadium, możliwe jest wyleczenie aż 80 proc. chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.
Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta u osób:
• o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach
• dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia
• które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie
• słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem lub w ogóle
• przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie
• u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry
• korzystających z solarium
7. Dbaj o psychikę
Psychika ma duży wpływ na ciało. Nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu, ale warto nauczyć się z nim żyć i rozładowywać napięcie, które powoduje w naszym organizmie.
Najbardziej rujnujący dla zdrowia jest stres chroniczny, czyli doświadczany często. Taki przewlekły stres wcale nie musi wiązać się z jakimiś dramatycznymi wydarzeniami, może do niego dochodzić z powodu ciągłego zamartwiania się o pieniądze, zdrowie czy pracę.
Permanentny stres może zwiększać ryzyko zawału i udaru!
Stres przyczyną chorób. Nie zgadniesz, jak wielu
Gdy pojawia się czynnik stresujący, w ciągu kilku sekund następuje bardzo silne wydzielenie przez nadnercza dwóch hormonów: adrenaliny i noradrenaliny. Gdy żyjemy w ciągłym stresie, w naszym organizmie dochodzi do przewlekłego podwyższenia tych hormonów. A wysoki, długotrwale podniesiony poziom kortyzolu jest jedną z przyczyn powodujących zaburzenia kontroli działania osi podwzgórze – przysadka - nadnercza - układu będącego kluczowym dla regulacji takich funkcji fizjologicznych, jak sen, łaknienie, reakcje emocjonalne, odporność organizmu na infekcje. Jednocześnie podniesiony poziom kortyzolu upośledza także struktury odpowiedzialne za kształtowanie się pamięci i reakcji emocjonalnych.
Jak radzić sobie ze stresem?
• Warto ustalić priorytety. Określić, co jest dla najważniejsze, by na te sprawy nie zabrakło nam czasu
• Nie wymagajmy od siebie zbyt wiele
• Warto nauczyć się przekazywać obowiązki innym w pracy i w domu, bo nie ma osób niezastąpionych
• Ważna jest regularna aktywność fizyczna, bo zmniejsza skutki codziennego stresu.
• Trzeba rezerwować sobie czas na relaks i odpoczynek by regenerować swoje siły
• Warto dzielić się swoimi zmartwieniami np.: z rodziną i przyjaciółmi
• Ciesz się życiem, planuj czas z rodziną oraz przyjaciółmi, bo to największy skarb
• By poradzić sobie ze chronicznym stresem, warto poznać, co nas stresuje i jak sobie z tym radzić, pomóc nam w tym może psycholog lub psychoterapeuta.
• W walce ze stresem skuteczne są także różne metody relaksacji np.: joga, medytacja czy masaż
8. Zadbaj o sen
O bezsenności mówimy gdy przynajmniej 3 dni w tygodniu, przez miesiąc, nasz sen jest zbyt krótki lub taki, że nie daje nam wypoczynku. Jeśli problemy z zasypianiem są sporadyczne, mówimy o bezsenności krótkotrwałej, epizodycznej.
Niewysypianie się powoduje zaburzenia koncentracji, czasami rozdrażnienie, obniżenie nastroju. Jeżeli takie objawy utrzymują się dłużej, mogą spowodować rozwój poważniejszych chorób.
Co robić, by się wysypiać?
Brak snu prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, które powodują zwiększenie apetytu na wysokokaloryczne pokarmy. Długotrwały brak snu, a nawet jedna noc bezsenności, może obciążać naturalne mechanizmy obronne organizmu przed mikroorganizmami. Udowodniono też, że osoby, które śpią krótko, przeziębiają się częściej niż te, które przesypiają osiem lub więcej godzin.
Bezsenności nie można bagatelizować, bo kłopoty z zaśnięciem mogą świadczyć o problemach w pracy naszego organizmu.
Sprawdź, co zalecają eksperci na poprawę jakości snu:
• Jeśli pojawiają się problemy z zaśnięciem, nie próbuj zasnąć "na siłę" - to nic nie da, a pogłębi problem.
• Do łóżka należy się kłaść i pozostawać w nim tylko wtedy, jeśli odczuwa się senność. Nie wolno się zmuszać do tego, by zasypiać wcześniej niż zwykle, próbować odrobić niedobór snu z ostatniej nocy czy wysypiać się „na zapas”.
• Jeśli nie można zasnąć i pojawia się zdenerwowanie, lepiej wyjdź z łóżka. Każda minuta spędzona w łóżku w nocy na leżeniu i czuwaniu dłuży się podwójnie. Co gorsza, po 2 godzinach czuwania pojawia się uczucie, jakby się nie spało 4 godziny. Długie leżenie w łóżku w oczekiwaniu na sen jest często bardziej odpowiedzialne za odczuwane następnego dnia zmęczenie niż rzeczywisty brak snu.
• W łóżku przed spaniem nie powinno się wykonywać żadnych czynności związanych z pracą czy szkołą, ale także jeść, czy oglądać TV czy rozmawiać przez telefon.
• Wysiłek fizyczny ułatwia zasypianie. Intensywne ćwiczenia warto zaplanować 4-5 godzin przed zaśnięciem. Należy jednak pamiętać, że ok. godzinę przed snem zalecane jest, szczególnie osobom w podeszłym wieku, umiarkowany wysiłek fizyczny np.: spacer.
9. Regularnie badaj się
Podstawowe badania profilaktyczne – takie jak badanie krwi, morfologia i moczu – dobrze robić raz w roku.
Warto też sprawdzić poziom glukozy, a dla osób po 40-tce – cholesterolu. Zbyt wysoki poziom cholesterolu złego tzw. LDL stanowi ryzyko rozwoju miażdżycy i warto zmienić dietę, by obniżyć jego poziom, czasami potrzebne są leki.
Badania przesiewowe pomagają uciec przed rakiem
Warto też regularnie mierzyć ciśnienie krwi. Co trzecia osoba dorosła w Polsce ma nadciśnienie tętnicze, tj. ciśnienie równe lub większe od 140/90 mm Hg. Przez długi czas może ono bez dolegliwości uszkadzać układ krążenia. Jeżeli masz nadciśnienie, postaraj się schudnąć, ogranicz spożycie soli i alkoholu. Koniecznie bądź pod opieką lekarza. Jeśli masz przepisane leki, bierz je regularnie.
By wcześniej wykryć niepokojące zmiany, należy brać udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dostępne są bezpłatne badania profilaktyczne:
• Raka piersi (badania mammograficzne zalecane są u kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanego badania w ciągu ostatnich 2 lat)
• Raka szyjki macicy (cytologia zalecana jest dla pań w wieku od 25-59 lat, które nie miały takiego badania w ciągu ostatnich trzech lat)
• Choroby układu krążenia (jeśli w tym roku kalendarzowym masz 35, 40, 45, 50, 55 lat, możesz poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu, by skierował Cię na dodatkowe badania, które określą Twoje ryzyko choroby układu krążenia. Szczególnie jest to ważne dla osób obciążonych takimi czynnikami ryzyka jak: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, wysoki poziom złego cholesterolu, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się. (z takich badań można skorzystać raz na pięć lat)
Wady i zalety zdrowego stylu życia zależą od każdego z nas, jeden będzie widział same wady, inny jedynie zalety. Musimy jednak pamiętać, że nie trzeba pozbawiać się wszystkich przyjemności życia aby odżywiać się zgodnie z harmonią organizmu. Wystarczy znać umiar we wszystkim co jemy i pijemy, a także nie ćwiczyć do granic możliwości. Należy także pamiętać, że dzięki temu nasz organizm nam się odwdzięczy dłuższym i zdrowszym życiem, co jest największą zaletą.
Grzegorz Witkowski
Źródła:
Elżbieta Woźny, „Alkohol. Zagrożenia spowodowane nadużywaniem alkoholu”, Żywienie Człowieka i Metabolizm, 2010. XXXVII. Nr 2
Akademiaczerniaka.pl
Jakrzucicpalenie.pl
Pamietajosercu.pl
Dr Adam Wichniak, „Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen”, Medycyna praktyczna dla pacjentów
„Stres i jego wpływ na rozwój choroby wieńcowej”, dr Bartosz Sobień, dr Grzegorz Kopeć, Medycyna praktyczna dla pacjentów
B. Woynarowska, Aktywność fizyczna, w: B. Woynarowska, Z. Izdebski, A. Kowalewska, K. Komosińska, Biomedyczne postawy kształcenia i wychowania
http://zdrowezywienie.edu.pl/witaminy.htm