Start Akademii SOS. w Nakle dobrym przykladem dla innych szkół
12 lutego 2015 roku o godzinie 14.00 w Gimnazjum nr 3 odbyło się spotkanie władz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią z dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych przystępujących do Nakielskiej Akademii SOS. Podczas uroczystego podpisywania aktów inauguracyjnych gospodarze Leszek Dornowski, Artur Sierzchuła oraz Artur Hoffmann przedstawili cele
i założenia działań obejmujących współpracę w zakresie szkolenia dzieci szkół podstawowych w piłce siatkowej.
W uroczystości brali udział przedstawiciele 8 szkół podstawowych oraz zaproszeni goście.
Do projektu przystąpili:
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nakle (dyrektor Halina Lubiszewska, nauczyciel Alicja Nowicka)
• Szkoła Podstawowa nr 4 w Nakle (dyrektor i nauczyciel Tomasz Rompalski)
• Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie (dyrektor Tadeusz Brzykcy, nauczyciel Rafał Witkowski)
• Zespół Szkół w Łochowie (dyrektor Mirosław Donarski, nauczyciel Andrzej Izdebski)
• Zespół Szkół w Mycielewie (dyrektor Paulina Otto, nauczyciel Andrzej Kulczyński)
• Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle ( dyrektor Anna Maćkowska, nauczyciel Hanna Kowalska)
• Zespół Szkół w Potulicach (dyrektor Jacek Kiersznicki, nauczyciel Wojciech Polaszewski)
• Szkoła Podstawowa w Wyrzysku (dyrektor Adam Nowak, nauczyciel Wojciech Sobiech)
Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele władz Gminy, PZPS i klubu NTS Trójka Krzysztof Błoński zastępca Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Adam Nowik - koordynator regionalny w województwie wielkopolskim, pomorskim, zachodnio-pomorskim i kujawsko-pomorskim SOS., Marcin Prus - ogólnopolski ambasador Akademii SOS., były reprezentant Polski w siatkówce, Jerzy Komorowski - koordynator województwa kujawsko-pomorskiego pionu chłopców SOS., Zbigniew Boczan - dyrektor ZOOR w Nakle, Władysław Gajewski - Sekretarz NTS Trójka, Michał Nowak - skarbnik NTS Trójka, Łukasz Blamowski - AMBASADOR Nakielskiej Akademii SOS. (zawodnik i wychowanek Klubu NTS Trójka Nakło), Paweł Białczak – animator siatkówki w Osieku nad Notecią, były zawodnik NTS Trójka Nakło.
Podczas wystąpień koordynator regionalny Adam Nowik zwrócił uwagę na słuszność i wielozadaniowość działań kierowanych przez nauczycieli i trenerów do dzieci objętych szkoleniem programu Ministerialnego i Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przekazał również złoty medal Mistrzostw Świata jako podziękowania dla Burmistrza Miasta i Gminy za wspieranie, propagowanie i rozwój siatkówki w Nakle nad Notecią.
Z kolei zastępca burmistrza Krzysztof Błoński podziękował za pracę jaką wykonują dzieci, nauczyciele, trenerzy zajmujący się na co dzień szkoleniem wielu grup siatkarskich od dłuższego czasu ze znaczącymi sukcesami w skali gminy, powiatu, województwa oraz kraju.
Podczas podpisywania i rozdawania pamiątkowych aktów inauguracyjnych Nakielskie Towarzystwo Sportowe Trójka przekazało na ręce dyrektorów szkół piłki do siatkówki, natomiast obecni nauczyciele otrzymali literaturę szkoleniową przekazaną przez biuro Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.
Po oficjalnej części kolejną niespodziankę dla zebranych gości i zgromadzonych uczniów przygotował ambasador Akademii SOS. Marcin Prus. Podczas zajęć na sali gimnastycznej najpierw opowiadał o swojej karierze sportowej zachęcając dzieci do rozpoczęcia przygody z siatkówką. Zaprezentował kolekcję własnych medali oraz złoty medal z Mistrzostw Światach w Piłce Siatkowej Mężczyzn z 2014r.
Następnie odpowiadał na pytania, które zadawała młodzież. Później przyszedł czas na wspólny trening, w którym uczestniczyło 79 zawodniczek i zawodników. Po zajęciach każdy z obecnych mógł otrzymać autograf od Marcina Prusa i Adama Nowika oraz zrobić wspólne zdjęcie.
Podpisanie aktu inauguracyjnego „Nakielskiej Akademii SOS" stanowi ważny etap stworzenia ogólnopolskiej struktury współpracujących ze sobą szkół podstawowych na terenie danej gminy, które budują społeczność siatkarską w oparciu o gimnazjum siatkarskie w strukturach SOS. Istotną sprawa jest utworzenie partnerstwa z samorządem danej gminy polegającego na współpracy i zaufaniu.
Poczucie wspólnego zadania jest tym elementem, który powinien łączyć społeczność lokalną. Jeżeli sport jest pretekstem aby pracować z dziećmi i młodzieżą, to siatkówka poprzez swoją atrakcyjność ma dużą szansę odciągnięcia ich od nudy i komputerów. Wpisanie projektu SOS w tę strukturę nadaje jej spójną formę organizacyjną z włączeniem sytemu szkoleń i przekazania aktywnym akademiom niezbędnego sprzętu oraz fachowej wiedzy.
W opinii zaangażowanych nauczycieli pozwoli to na stworzenie atrakcyjnej oferty dla dzieci, które chcą realizować przygodę z siatkówką. Oznacza to jednocześnie wspólne popularyzowanie tej dyscypliny wśród najmłodszych. Dziecko które wcześniej zaczyna zabawę ze sportem ma szansę na spokojne realizowanie celów związanych z nauką i aktywnością ruchową. Wskazówką do tego jest chęć poprawy usportowienia naszych uczniów, a nagrodą zdrowsza młodzież. Nie wszyscy mogą zostać wybitnymi siatkarzami, ale wszyscy zdobędą umiejętności, które będą mogli wykorzystać w dalszym życiu.
Artur Sierzchuła
SOS. Nakło
SOS. Nakło
Masz problem z wyświetlaniem tej galerii zdjęć?
Napisz do nas zgłoszenie, spróbujemy pomóc. Kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego
Napisz do nas zgłoszenie, spróbujemy pomóc. Kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego