PRZEZ SOS DO AWF I II LIGI. OBRAZ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 W BIAŁEJ PODLASKIEJ
Szkoła Podstawowa nr 9 SOS w Białej Podlaskiej – krótki rys organizacyjny.
Szkoła Podstawowa nr 9 w Białej Podlaskiej prowadzi szkolenie sportowe dziewcząt w ramach klas sportowych o profilu piłka siatkowa.
W 2015 roku dzięki zaangażowaniu ówczesnego Zastępcy Prezydenta Miasta Pana Michała Litwiniuka (aktualnie Prezydenta Miasta Biała Podlaska) zostało zawarte porozumienie w sprawie przystąpienia do programu SOS Szkoły Podstawowej nr 9 (wtedy było to jeszcze gimnazjum, której akademią była Szkoła Podstawowa nr 9). Prezydent Miasta Pan Michał Litwiniuk, Dyrektor szkoły Pani Katarzyna Sierpotowska wraz z wicedyrektorami Panem Danielem Doroszem i i Panią Magdaleną Wiśniewską wspierają rozwój siatkówki w szkole i umożliwiają kontynuację dla dziewcząt kończących etap nauki w podstawówce. Urząd Miasta wspiera działalność sekcji siatkówki przyznając dotacje dla klubu patronackiego UKS Jagiellończyk. Sekcja siatkówki korzysta z obiektów sportowych, które w ostatnim czasie zostały wyremontowane i zmodernizowane pod kątem lepszego wykorzystania obiektów (trzy sektory, na nowo wyznaczone boiska, nowe oświetlenie, nowy parkiet).
Dzięki wsparciu SOS wyposażenie w sprzęt sportowy naszych obiektów sportowych jest na tyle bogate, że możemy pracować jednocześnie na trzech boiskach. Siłownia również została wzbogacona o sprzęt potrzebny do pracy z dziećmi i młodzieżą. Potężne wsparcie dają Siatkarskie Ośrodki Szkolne i Wojewódzki Związek Piłki Siatkowej w Lublinie, szkoląc kadrę trenerską. Aktualnie Izabela Łukaszuk, Konrad Rechnio i Marcin Śliwa są trenerami kadr wojewódzkich SOS i WZPS, Izabela Łukaszuk jest II trenerem Kadry Regionu Wschód. Szkolenie z zakresu siatkówki od kilku lat wspiera AWF w Białej Podlaskiej użyczając obiekty do prowadzenia zajęć. Szkoła nie posiada własnego obiektu do plażówki.
AWF współpracuje ze Szkołą podst. nr 9 w ramach szkolenia studentów. Na podstawie zawartego porozumienia-umowy studenci uczą się prowadzić lekcje wychowania fizycznego w klasach II-III. Ponadto w ramach praktyk specjalizacji instruktorskich z siatkówki uczestniczą w zajęciach sportowych w klasach sportowych oraz wz zajęciach naborowych do klas sportowych.
Nabór do klas sportowych prowadzony jest na etapie II-III klasy. Zajęcia pozalekcyjne dla dziewcząt wskazanych przez wychowawców oraz nauczycieli uczących w.f. w tych klasach, prowadzi nauczyciel. Chętne dziecko oczywiście też może wziąć w nich udział. Zajęcia są bezpłatne, odbywają się 1-2 razy w tygodniu. Zajęcia prowadzi nauczyciel, który ma uczyć klasę sportową na etapie klasy czwartej. Chętnych do klas sportowych nie brakuje. W klasie szóstej i siódmej nie ma już możliwości dopisania następnych chętnych, ponieważ brakuje miejsc.
Testy do klasy sportowej oparte są na wyliczaniu stanin i bezpośrednio nadzorowane przez dyrekcję SP 9. Oprócz testów fizycznych zawartych w wytycznych Ministerstwa Edukacji i PZPS do tworzenia klas sportowych przeprowadzamy ocenę poziomu edukacyjnego kandydatek z trzech przedmiotów – język polski, matematyka, przyroda oraz z zachowania. Testy i ocenę przeprowadza komisja złożona z nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli nauczania zintegrowanego pod kierownictwem dyrekcji. Klasy sportowe są najlepszymi pod względem edukacyjnym w szkole. Wychowawcy i trenerzy współpracują w wychowaniu dziewczynek do dyscypliny i pracy nad sobą. W 2015 roku szkołę odwiedził Marcin Prus. Do tej pory szkoła korzysta w pracy z książki autorstwa Marcina Prusa p.t. Mistrzem być. Nauczyciele są bardzo zaangażowani we wszechstronny rozwój dziewcząt – dziewczęta bardzo licznie biorą udział w konkursach przedmiotowych, często zajmując wysokie miejsca w konkursach kuratoryjnych i ligach przedmiotowych, śpiewają w chórze szkolnym, grają na instrumentach, uczestniczą w koncertach, pracują na rzecz zwierząt jako wolontariuszki w schronisku dla zwierząt. W tym roku jedna z dziewcząt otrzymała stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego za wysokie osiągnięcia w nauce, inna z zawodniczek wygrała dwie Ligi Przedmiotowe w ubiegłym roku. Ponadto wiele dziewcząt zasila szeregi Kadr Wojewódzkich. Rodzice, trenerzy i dzieci bardzo dobrze współpracują w realizacji szkolenia na poziomie wojewódzkim zarówno w siatkówce halowej, jak i plażowej. Uczennica gimnazjum SOS Małgorzata Kurasińska dostała powołanie do SMS PZPS w Spale do szkolenia centralnego.
Szkolenie sportowe w klasach siatkarskich SP - 9 i SOS prowadzą trenerzy Izabela Łukaszuk i Konrad Rechnio. Ci trenerzy oprócz naboru, przygotowują dzieci do udziału w rozgrywkach minisiatkówki (Kinder+Sport oraz turnieje szkoleniowe) oraz w Mistrzostwach Województwa w Piłce Siatkowej w kategorii Młodziczek w ramach UKS Jagiellończyk.
Po ukończeniu szkoły podstawowej dziewczęta trenują w systemie pozalekcyjnym. Na etapie kadetek i juniorek trenerami są Marcin Śliwa i Iwona Kandora. W kategorii juniorek UKS Jagiellończyk w tym sezonie wystartował po raz pierwszy. Dziewczęta trenują w obiektach Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I.Kraszewskiego. Kraszak , Platerka (II LO) i Liceum Ekonomiczne przyciągają najwięcej siatkarek kończących edukację w Szkole Podstawowej nr 9.
W 2019 roku ponownie Prezydent Miasta Pan Michał Litwiniuk wsparł ideę SOS. Prezydent poparł wniosek Dyrektora Kraszaka Pana Ireneuszaa Szubarczyka i podpisał kolejne porozumienie z PZPS w sprawie utworzenia SOS przy I LO. Kraszak w ramach SOS szkoli siatkarki, głównie absolwentki Szkoły Podstawowej nr 9. Trenerem wspólpracującym z Kraszakiem jest dr Marcin Śliwa, który jest również pracownikiem AWF w Białej Podlaskiej. Najlepsze juniorki dodatkowo trenują z seniorkami w ramach współpracy z klubem AZS AWF Biała Podlaska i trenerem Wojciechem Ignatiukiem oraz Iwoną Kandorą, która jest również zawodniczką seniorskiej drużyny.
Sezon zaczynamy obozem sportowo-rekreacyjno-krajoznawczym nad morzem dla wszystkich kategorii wiekowych. W ubiegłym roku uczestniczyło w obozie ponad 70 dziewcząt. Obozy oprócz pracy szkoleniowej obejmują zajęcia rekreacyjne, które służą konsolidacji środowiska siatkarskiego oraz wszechstronnemu rozwojowi psychofizycznemu.
Izabela Łukaszuk pozyskuje finanse z Urzędu Miasta i Ministerstwa Sportu na funkcjonowanie sekcji siatkówki w UKS Jagiellończyk. Działalność klubu oparta jest również na comiesięcznych składkach członkowskich w wysokości 25 zł. Obozy sportowe finansują rodzice. Bardzo dużym wsparciem jest SOS. Bez wsparcia sprzętowego, edukacyjnego i systemowego nie moglibyśmy rozwinąć naszej działalności.
Aktualnie współpracujemy z UKS Międzyrzecką Trójką, Ósemką Siedlce, AZS AWF Biała Podlaska. Oprócz tego współpracujemy ze szkołami z Białej Podlaskiej i spoza miasta w pozyskiwaniu chętnych i predysponowanych dzieci.
Izabela Łukaszuk wspiera nauczycieli innych szkół , którzy chcą tworzyć sekcje siatkówki, przekazując wiedzę z zakresu metodyki szkolenia , organizacji zajęć i pozyskiwania dotacji na szkolenie.
Informacje o działalności sekcji siatkówki w mediach zamieszcza Konrad Rechnio. Iwona Kandora oprócz pracy szkoleniowej, znajduje sponsorów. Marcin Śliwa wspiera organizację sekcji poprzez kierowanie studentów AWF do obsługi sędziowskiej organizowanych przez nas turniejów.
W tym sezonie juniorki wystartowały po raz pierwszy w historii UKS Jagiellończyk w Mistrzostwach Województwa. Drużyna juniorek prowadzona przez Marcina Śliwę we współpracy z Iwoną Kandorą, zajęła trzecie miejsce w województwie i awansowała do ćwierćfinału MP.
Młodziczki prowadzone przez Izabelę Łukaszuk we współpracy z Konradem Rechnio również zajęły trzecie miejsce w województwie i awansowały do ćwierćfinalu MP. Ponadto reprezentując Szkołę Podstawową nr 9 wygrały Finał Miasta - Igrzyska Młodzieży Szkolnej i awansowały do Finału Rejonu (niestety nie odbył się z powodu pandemii).
W rozgrywkach minisiatkówki dziewczęta z naszej szkoły wygrały Finał Miasta, a następnie Finał Rejonu Igrzyska Dzieci w czwórkach. Podopieczne Konrada Rechnio awansowały do Finału Wojewódzkiego, który niestey nie odbył się.
W ubiegłym sezonie dziewczynki z Dziewiątki, podopieczne Konrada Rechnio i Izabeli Łukaszuk w barwach UKS Jagiellończyk w Finale Wojewódzkim Kinder+Sport, we wszystkich kategoriach wiekowych uplasowały się w pierwszej dwójce i awansowały do Zabrza. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Biała Podlaska, WZPS w Lublinie, Rodziców i UKS Jagiellończyk wzięły udział w Mistrzostwach Polski w Zabrzu. W kategorii czwórek w Finale Wojewódzkim - Igrzyska Dzieci podopieczne Izabeli Łukaszuk zdobyły złoty medal.
W tym sezonie eliminacje rejonowe Kinder+Sport znowu dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 9 zaczęły bardzo dobrze. W kategorii trójek i czwórek zwyciężyły wszystkie turnieje. Niestety pandemia koronawirusa nie pozwoliła na kontynuowanie rywalizacji. W Rejonie Północ Województwa Lubelskiego szkole rywalizowało blisko 40 drużyn w trzech kategoriach. Gościliśmy zespoły z Kocka, Strzyżewa, Międzyrzeca Podlaskiego, Łukowa oraz z S.P. 6 w Białej Podlaskiej
Kadetki pracujące z Iwoną Kandorą we współpracy z Izą Łukaszuk w siatkówce plażowej w ubiegłym sezonie grały w Półfinale MP w Iławie, a reprezentując I LO Kraszak wywalczyły brązowy medal w Finale Wojewódzkim Licealiady (Julia Hałabuda i Stella Łukaszuk).
Patrząc z nadzieją na poprawę sytuacji epidemiologicznej wierzymy, że w następnym sezonie praca dziewcząt i trenerów SP – 9 w Białej Podlaskiej i UKS Jagiellończyk zaowocuje co najmniej takimi wynikami.
Gratulujemy drużynie AZS AWF awansu do II ligi . Mamy nadzieję, że działalność szkół objętych szkoleniem SOS w Białej Podlaskiej wesprze działania AZS AWF.
Napisz do nas zgłoszenie, spróbujemy pomóc. Kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego