Czy wiesz, że ... w 1929 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski (w Warszawie).

Na wspomnienia nigdy nie jest za późno - Festiwal Postaw Społecznych w Wałczu

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć


Fundacja Polska Siatkówka była organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Postaw Społecznych - Wałcz 2014
W dniach od 1 do 10 sierpnia 2014 r. blisko 250 najmłodszych adeptów ukochanej dyscypliny wzięło udział w siatkarskich wakacjach, z miast takich jak m.in.: Lwów, Gdańsk, Tomaszów Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki, Wieliczka, Szczecin, Strzelce Opolskie, Lębork, Miastko, Wałcz itd.
   
W ciągu tych dziesięciu wakacyjnych dni, oprócz codziennych treningów, zorganizowano gry turniejowe oraz szereg atrakcji - m.in. spływ kajakowy, wyjazd do parku linowego, pokaz sygnalistów łowieckich, strzelanie z łuku, gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Jednak głównym przesłaniem tegorocznego spotkania młodych siatkarzy było zaangażowanie 250 dzieci i trenerów w proces budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Choć w festiwalu brały udział dzieci w wieku 9-13 lat, to już organizatorzy zaproponowali działania zmierzające do pobudzenia w nich aktywności społecznej, zaangażowania w rozwój swojego zespołu, drużyny czy klubu. Przy współudziale trenerów, organizatorów i wolontariuszy skupionych w Centrum Wolontariatu Sportowego młodzi adepci piłki siatkowej zostali zapoznani jak też włączeni w procesy decyzyjne jak też pobudzające ich aktywność społeczną.

W trakcie 10 dniowego pobytu poznali tajniki sędziowania zawodów sportowych, organizowania biur zawodów, były tworzone rady drużyny, wybierani kapitanowie zespołów co sprawiało, że każdy lub w zdecydowanej większości brał udział w „czymś ważnym”. Te działania jak to określili trenerzy były bardzo pomocne i wartościowe dla ich pracy szkoleniowej i wychowawczej, co powinno procentować już po powrocie do klubów.

Po pracowitych dziesięciu dniach przyszedł czas na podsumowanie Festiwalu, które odbyło się w bardzo atrakcyjnym miejscu, tzw. „Morzycówce", położonym w pięknym otoczeniu lasów dębowo-bukowych. Droga do leśniczówki wiedzie przez jedyny w Europie most wiszący nad jeziorem. Słoneczna pogoda oraz uroki przyrody sprawiły, że ostatnie wspólnie spędzone chwile podczas kolacji w plenerze pozostaną w pamięci uczestników na długi czas.
 
Należy dodać, że Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Fundację Polska Siatkówka,  Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Urząd Miasta Wałcz. Niezmierną pomoc organizacyjną i rzeczową wnieśli Partnerzy projektu tj. Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej w Warszawie oraz Dyrekcja ZSM nr 1 w Wałczu, które zaangażowały się mocno w realizację przedsięwzięcia, wspomagały organizatorów zarówno finansowo jak też merytorycznie. Dodać również należy, że do udziału w Festiwalu zaproszona została drużyna chłopców z Lwowa, dla której był to pierwszy kontakt siatkarski z drużynami z Polski. Pobyt grupy z Ukrainy był również inspiracją do nawiązania bliższych kontaktów jak też wymiany myśli szkoleniowej pomiędzy klubami.
Wszyscy uczestnicy zadeklarowali, że również w przyszłym roku planują udział w tym niepowtarzalnym spotkaniu młodych adeptów siatkówki.
Arkadiusz Niefiedowicz
  

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice