Anatomia w tańcu
"Anatomia w tańcu" Jacqui Greene Haas mówi jak poprawić elastyczność ciała oraz siłę i napięcie mięśni. Chociaż książka przeznaczona jest dla tancerzy to każdy nauczyciel znajdzie tu wiele pomocnych ćwiczeń do zastosowania w praktyce siatkarskiej.
Poznanie zasad działania naszego aparatu ruchu jest punktem wyjścia do właściwego rozwoju. Niewątpliwą zaletą tej książki są bardzo dokładne schematy ćwiczeń, wzbogacone szczegółowymi ilustracjami pokazującymi jakie mięśnie, więzadła i stawy zaangażowane są w danym ruchu. Ćwiczenia techniki kładą nacisk na wzmocnienie mięśni potrzebnych do kontrolowania i ochrony stawów.
Książka ta zawiera ponad 100 ilustracji opisywanych ćwiczeń, co poprzez ich wizualizację pozwoli zrozumieć współzależności anatomiczne. W poszczególnych rozdziałach mowa jest o anatomii oddychania, współpraca mięśni w danym ruchu ze zwróceniem uwagi na mięśnie tułowia, barków i ramion, ramionach nogach.
Pokazany jest ciekawy opis ćwiczeń jak wzmocnić stawy skokowe ze zwróceniem uwagi na równowagę i giętkość podudzi, stawów skokowych i stóp. Ważne są również porady dotyczące bezpieczeństwa ćwiczeń.
Kolejne punkty przedstawiają zakres tematyki poruszany w tej książce przy okazji prezentowania ćwiczeń.
- Aby zrozumieć ruch musisz opanować podstawy wiedzy o kościach, stawach i mięśniach.
- W organizmie stawy są punktami stałymi, kości dźwigniami, a przyłożoną siłą skurcz mięśni.
- Wszystkie mięśnie maja zdolność kurczenia się czyli napinania w różny sposób: koncentrycznie, ekscentrycznie i izometrycznie.
- Mięśnie szkieletowe dzielą się na agonistyczne, antagonistyczne, synergistyczne i stabilizujące.
- Strukturę ruchu można opisać za pomocą trzech płaszczyzn: czołowej (pionowa), strzałkowej i poprzecznej (pozioma), odpowiadają one trzem wymiarom w przestrzeni.
- Wizualizacja, obrazowanie i stymulacja umysłu, to terminy używane do opisywania tworzenia obrazów w mózgu bez aktywności fizycznej.
- Sport wymaga intensywnego treningu i koncentracji, aby osiągnąć najwyższy poziom technicznych umiejętności.
- Wszystkie czynniki stresowe prowadzą do zawahania, osłabienia równowagi i zbędnego napięcia mięśni.
- Trening aerobowy jest potrzebny aby polepszyć stan układu krążenia, gdyż poprawia przepływ krwi i zaopatrzenie komórek w tlen.
- Każde ćwiczenie ma jakiś cel, ale wszystkie potrzebują kontrolowania podczas całego ruchu.
Autor: Jacqui Greene Haas
Wydawnictwo: Muza SA
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 208