Czy wiesz, że ... reprezentacja kobiet czterokrotnie zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy (’49 Praga, ’55 Bukareszt, ’58 Praga, ’71 Reggio Emilia).

Mięsień pośladkowy średni - jego znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu ciała

  • Publikacja posiada podłączone pliki PDF

Podstawowy mięsień odwodzący w stawie biodrowym. Decydujący  mięsień o stabilizacji miednicy w płaszczyźnie czołowej podczas lokomocji. Osłabienie mięśnia pośladkowego średniego łączone jest z wieloma kontuzjami i patologiami  kończyny dolnej.
Przewlekłe osłabienie mięśnia pośladkowego średniego może prowadzić do powstania skoliozy funkcjonalnej.

Zapraszamy do zapinania się z materiałem dydaktycznym opracowanym przez dr Ryszarda Biernata

Dyskusje użytkowników
3 komentarze

Mam jeszcze jedno pytanie do autora albo ktoś mi wyjasni dlaczego nie jest rekomendowane ćwiczenie na 7 slajdzie w środku. Czyli odwodzenie w pozycji kleku prosty podparty ze zgiętym kolanem??? Tu jest świetna irradiacja na przeciwną stronę do pośladkowego średniego! Dynamicznie albo statycznie ta pozycja świetnie się sprawdza. Pod spodem jest wyjaśnienie, że aktywowany jest TFL, ale naprężacz powięzi szerokiej przy zgiętym kolanie właśnie wyłączamy. Czy Pan autor wie gdzie się przyczepiają te mięśnie. Jak dla mnie to właśnie w zalecanym ćwiczenie w leżeniu bokiem na slajdzie 23 ćwiczmy TFL a nie pośladkowy średni....

W tytule jest błąd!!! Mięsień pośladkowy średni , a nie wielki.... Jestem nauczycielem wf i fizjoterapeutką i od razu coś mi nie grało, że to główny odwodziciel biodra. W prezentacji jednak wszystko gra :)

Świetny materiał dydaktyczny. Porusza ważny problem.Szkoda że nie zawiera bardziej szczegółowego komentarza.

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice