ZNALEŹĆ CZAS NA WOLONTARIAT
Znaleźć czas na wolontariat
Choć wszyscy powoli uczymy się funkcjonowania w nowej rzeczywistości, wciąż trwa epidemia COVID-19. Chorzy na raka nadal boją się o swoje życie i zdrowie. Dlatego w naszym kraju działalność swoja oparta na pomocy innym prowadzi wiele fundacji.Jednym z przykładów fundacji w której udzielałem się społecznie cały czas prowadzi kampanię ONKOOBRONA #CZASWALKI i zapewnia pacjentom onkologicznym dojazd do ośrodków medycznych za pomocą bezpłatnych taksówek ONKOTAXI.
DZIAŁANIA WSZYSTKICH FUNDACJI
Misją wszystkich fundacji działających w kraju jest zachęcanie i aktywizowanie osób chętnych do niesienia pomocy ludziom w złym stanie zdrowotnym nie radzącym sobie w codziennym życiu. Działania wolontariuszy mają korzystny wpływ na ich stan psychiczny i stan zdrowia. Wolontariat polega na niesieniu pomocy potrzebującym. Pomagać można pojedynczym osobom i całym społecznościom, uczestnicząc w pojedynczych akcjach lub podejmując się stałego wolontariatu na rzecz instytucji lub osoby.
Mówimy o wolontariacie indywidualnym i jego przykładach:
- polega na pomocy poszczególnym osobom. Wolontariusze dotrzymują towarzystwa swoim podopiecznym, pomagają im załatwiać różne sprawy, wykonywać prace domowe, czytać, pisać czy organizować czas wolny;
- polega na pomocy w organizacji zajęć np. w świetlicach (odrabianie lekcji z dziećmi) czy w domach seniora;
- przewożeniu osób na wizytę lekarską ,badania medyczne, realizacji wykupienia leków;
MOJE DZIAŁANIA
W czasie epidemii zostały wstrzymane moje codzienne obowiązki zawodowe związane z pracą szkoleniową w zakresie piłki siatkowej. Duża ilość wolnego czasu skłoniła mnie do pomysłów na jego zagospodarowanie. Jednym z wielu jest wolontariat z którego czerpię satysfakcję, że pomagam osobom potrzebującym. Przyświecało mi hasło - wyciągnij dłoń .
”Wyciągnij dłoń do tych, którzy Cię potrzebują bez względu na wiek, zawód, płeć, sytuację materialną - forma nie ma znaczenia. Dostrzeż to, że świat może być lepszy i to właśnie Tobie .Odkryj w sobie pasję działania na rzecz słabych i pokrzywdzonych. Pomagając innym odkrywasz to co tak w życiu jest ważne i na czym warto się skupić. Przekonaj się ile szczęścia w Twoje życie wniesie wyciągnięcie pomocnej dłoni w stronę kogoś potrzebującego i jak bardzo może to odmienić życie Was obojga.”
Moje zgłoszenie w ramach akcji ONKOTAXI, aby pomagać jest świadomym wyborem. Pomoc skierowana jest do chorych onkologicznie, którzy potrzebują transportu do szpitala lub przychodni na badania lub leczenie z miejsca i do miejsca zamieszkania. Pomoc ta prowadzona jest w całym kraju i nie byłaby możliwa bez wspierania jej przez Mazda Polska, która użyczyła swojej floty aut. Pacjenci onkologiczni to grupa z obniżoną odpornością na zachowania wirusowe i kontakt z nimi wymaga rygoru higienicznego. Działania te wymagają dyspozycji wielogodzinowej ale trzeba uznać ,że jest to cel szczytny i szlachetny i warto te działania wykonywać.
Zaangażowanie moje dotyczyło terenu województwa Kujawsko-Pomorskiego w okresie 18.04.2020 r. do 26.05.2020 r. Na otrzymane telefonicznie zlecenie przewiezienia pacjenta/tki do szpitala lub przychodni onkologicznej należało sterylnie przygotować auto i po każdym kursie ponownie go odkazić i oczekiwać na niego do zakończenia badań lub pobrania leku. Przewożąc pacjenta/tki z miejsca zamieszkania do szpitala onkologicznego w Bydgoszczy lub przychodni w Toruniu do miejsca zamieszkania zrobiłem w tym okresie 2700 km. Czuję satysfakcję z wykonywanej pomocy i odczuwanie radości osób chorych. Wszystkie przewożone osoby przez ONKOTAXI były wcześniej przebadane na koronawirusa COVID-19 i musiały mieć wynik ujemny.
Wolontariat zbiorowy
Z chwilą znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-COV-2 wywołującego chorobę COVID-19 zachowując warunki bezpieczeństwa podjąłem się następnego działania na rzecz bliskiej mi społeczności .Pomysł powstał w sąsiedzkich kontaktach , aby pomóc rodzicom wykonującym pracę zawodową w zaopiekowaniu się ich dziećmi. Były to zadania sportowe prowadzone w warunkach plenerowych na wodzie i terenie przydomowym.
Uznaje to jako budowanie relacji międzyludzkiej i otwartości wobec potrzeby dzieci na relaks przez działalność sportową i rekreację.
Praca za słowo "dziękuję".
W imieniu wszystkich zmagających się z chorobą nowotworową serdecznie dziękuję za to, że w tym trudnym czasie wspierają Państwo nasze działania. Wierzymy, że moc tkwi w ludziach oraz ich solidarności. I nawet jeśli przychodzi nam walczyć z rakiem i wirusem jednocześnie – działając razem walczymy skutecznie Agata Polińska, prezes Fundacji .
Najlepiej potwierdzą ten argument słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: "Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością"
Koordynator Jerzy Komorowski