ME U18K: POLSKA - LITWA 3:0

W Rumunii i Grecji odbywają się mistrzostwa Europa U18 kobiet. W turnieju rywalizuje reprezentacja Polski, która we wtorek pokonała 3:0 25:14, 25:15, 25:16) Litwę.

Pierwszego dnia czempionatu, podopieczne Marcina Orlika pokonały w trzech setach Węgierki. Polki trafiły do grupy II, która swoje mecze rozgrywa w Grecji. Biało-Czerwone łącznie zagrają siedem meczów grupowych, po których czeka je faza finałowa. Rywalkami naszych siatkarek są: Bułgarki, Finki, Niemki, Greczynki, Turczynki oraz Litwinki i Węgierki (3:0).

W związku z pięciosetowym meczem pomiędzy Węgrami a Finlandią, starcie Polska – Litwa rozpoczęło się z opóźnieniem. Początek meczu nie był jednostronny, choć cały czas inicjatywa leżała po stronie Polek, które wyprzedzały rywalki o dwa, trzy „oczka”. Dopiero w drugiej połowie seta siatkarki prowadzone przez Marcina Orlika wyraźnie odskoczyły rywalkom i nie pozwoliły sobie odebrać przewagi. Czujnie na siatce grała Gabriela Robińska, która najpierw wykorzystała przeciągnięte dogranie Litwinek, a potem zanotowała kilka udanych akcji w ataku. Tymczasem w litewskim zespole mnożyły się błędy, które przyniosły Biało-Czerwonym trzy ostatnie punkty w tej partii (25:14).

W drugiej partii w dalszym ciągu prym wiodły reprezentantki Polski, które zapisały na swoim koncie kilka pierwszych piłek, zmuszając rywalki do trudnego odrabiania strat. Niestety zawodniczki z Litwy nie były w stanie nawiązać walki (6:15) i niemal zupełnie oddały pole naszych kadrowiczkom (10:18). Udany atak Darii Wieczorek przyniósł Polkom piłkę setową i choć nie wykorzystały jej od razu w następnej wymianie, to zrobiły to chwilę potem, wygrywając wysoko 25:15.

Set numer 3 nie różnił się szczególnie od swojego poprzednika. Reprezentantki Polski w dalszym ciągu w pełni kontrolowały grę, a trener Marcin Orlik dawał szansę kolejnym siatkarkom. Widzieliśmy sporo ciekawych zagrań, jak chociażby atak z obejścia Weroniki Janusz, które pomimo, że miały swoje niedociągnięcia, najlepiej potwierdzały, że Biało-Czerwone bawią się swoją grą i pewnie zmierzają po drugie zwycięstwo 3:0 w czempionacie. Odrobina nonszalancji dała Litwinkom kilka punktów z rzędu, które jednak nie zmieniły historii tej odsłony. Atak Aleksandry Wiki w sam narożnik boiska zakończył potyczkę pewnym zwycięstwem polskich siatkarek.

W środę reprezentacja Polski zagra z Bułgarią. Początek spotkania o 11:00 (czasu polskiego).

Patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest Grupa ORLEN.

Polska – Litwa 3:0 (25:14, 25:15, 25:16)

Polska: Aleksandra Wika, Maria Kaczmarzyk, Natasza Ornoch, Zofia Pinderska, Nadia Siuda, Maja Koput, Nicole Gucwa (L) oraz Gabriela Robińska, Weronika Janusz, Daria Wieczorek, Weronika Szewczyk, Anna Dorywalska. Trener: Marcin Orlik.

Litwa: Karina Vilkicka, Rusne Radaviciute, Vakare Bartkute, Gintare Nutautaite, Diana Ivcenkaite, Barbora Rakauskaite, Meda Deduraite, Ugne Kulikauskaite, Elija Cesnaviciute, Egle Vytulyte.