ME U18K: POLSKA - BUŁGARIA 2:3 (VIDEO)

• Publikacja posiada podłączone pliki PDF

W Rumunii i Grecji trwają mistrzostwa Europy kobiet do lat 18. W swoim trzecim meczu reprezentacja Polski uległa 2:3 (25:21, 25:21, 21:25, 26:28, 7:15) Bułgarkom, które tym samym awansowały na pierwsze miejsce grupy II.

Podopieczne Marcina Orlika mają na koncie dwie wygrane. W pierwszym spotkaniu Biało-Czerwone pokonały 3:0 Węgry, natomiast w drugim, takim samym stosunkiem setów, wygrały z Litwą. Polki zagrają łącznie siedem meczów grupowych, po których czeka je faza finałowa.

Mecz Polska – Bułgaria był starciem lidera i wicelidera tabeli. We wtorek Bułgarki pokonały Turczynki, dzięki czemu uplasowały się na drugim miejscu w grupie. Polki nie straciły dotychczas seta, co dawało im pozycję lidera.

Mimo wyrównanych w teorii potencjałów, podopieczne Marcina Orlika znakomicie rozpoczęły spotkanie, od razu wprowadzając własne porządki (10:3). Bułgarki popełniały błędy, które bezlitośnie wykorzystywały nasze kadrowiczki. Polki prezentowały lepszą sportową jakość, a dodatkowo miały też więcej szczęścia, które potrafiły przekuć w punkty. Dobrze w ofensywie grała Natasza Ornoch, która pomagała koleżankom również w bloku (15:6). W dalszej części seta rywalki zaliczyły udaną kampanię, znacznie zmniejszając stratę (15:18). Od tego momentu oglądaliśmy ciekawe wymiany i wyrównaną walkę, z której obronną ręką wyszła reprezentacja Polski. Dużą rolę w końcówce odegrała Zofia Pinderska, która skończyła ważne piłki. Ostatni punkt w tej partii atakiem ze środka zdobyła Maja Koput.

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia Bułgarek, które poczuły swoje szanse w tym spotkaniu (3:6). Przy zagrywkach Nataszy Ornoch Polkom udało się odrobić stratę i doprowadzić do remisu (15:15), a kolejnym ważnym momentem tej partii były serwisy Mai Koput, które odwróciły układ sił w tym secie. Reprezentacja Polski „odskoczyła” na dwa punkty i już do końca tej odsłony, nie pozwoliła odebrać sobie prowadzenia, wygrywając ostatecznie 25:21.

Początek trzeciego seta należał do Bułgarek, które zdobywały punkty seriami, popisując się dużą cierpliwością w obronie. Najwięcej „oczek” zagwarantowało im ustawienie z Dariną Nanevą w polu serwisowym (15:4). Ta odsłona niewątpliwie należała do reprezentacji Bułgarii, która nawet jeśli pozwalała sobie na chwilowe rozproszenia, to i tak była w stanie zamknąć tę partię swoim zwycięstwem.

Czwarty set rozpoczął się dobrze dla reprezentacji Polski, która wydawała się wrócić na właściwe tory (5:1). Niestety rywalki miały czas na to, by znaleźć rozwiązania na grę naszych kadrowiczek, wykorzystując do tego sprytne zagrania w ataku (7:8, 9:10). Od tego momentu oglądaliśmy imponujące obrony i długie wymiany po obu stronach siatki, a o końcowym wyniku przesądziły własne błędy Biało-Czerwonych. Gra na przewagi, wygrana przez reprezentację Bułgarii, sprawiła, że tie-break stał się faktem.

Piąty set Bułgarki zagrały fenomenalnie, kończąc 80% ataków i dokładając do swojego dorobku dwa punktowe bloki. W grze podopiecznych Marcina Orlika trudno było szukać argumentów, które wystarczyłyby na tak dysponowane przeciwniczki. Zagrywka Edny Todorowej zakończyła spotkanie, wynikiem 15:7. Najwięcej punktów w polskim zespole zdobyła Natasza Ornoch (26), natomiast w drużynie Bułgarii - Denitsa Angelova (21).

Czwartek jest dniem wolnym od meczów. Do rywalizacji Biało-Czerwone wracają w piątek i zmierzą się z Niemkami.

Patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest Grupa ORLEN.

Polska – Bułgaria 2:3 (25:21, 25:21, 21:25, 26:28, 7:15).

Polska: Maria Kaczmarzyk, Natasza Ornoch, Zofia Pinderska, Liliana Wójcik, Nadia Siuda, Maja Koput, Nicole Gucwa (L) oraz Aleksandra Wika, Gabriela Robińska, Wiktoria Szewczyk, Anna Dorywalska. Trener: Marcin Orlik.

Bułgaria: Nicol Okoro, Dimana Ivanova, Kalina Veneva, Viara Parapunova, Denitsa Angelova, Darina Naneva, Viktoria Ninova (L) oraz Maria-Magdalena Nedyalkova (L), Gabriela Zhekova, Edna Todorova, Stefani Dyankova, Bozhidara Ivanova, Elisaveta Sarieva. Trener: Antonina Zetova.

Statystyki meczowe: Polska_-_Bułgaria.pdf